200 TL üzeri alışverişlerde kargo ücretsiz
Kapat

İade & Değişim


İADE/DEĞİŞİM - Genel Bilgiler

www.mardimatinbebe.com.tr’den almış olduğunuz ürünlerin değişim ya da iadesini cayma hakkınız kapsamında teslim aldığınız tarihten itibaren 14 gün içerisinde mesafeli satış sözleşmesi ve ilgili mevzuat kapsamında kargo yolu ile tarafımıza göndererek yapabilirsiniz. Değiştirilecek ürünler; ambalajında, eksiksiz, kullanılmamış ve yıkanmamış ve satılabilir özelliğini kaybetmemiş kullanım hatası sonucu zarar görmemiş haliyle ve size ulaştığı şekilde tüm aksesuarları ile birlikte paketinde teslim edilmelidir. 

 

Ürün değişimi ya da iadesi için kesinlikle ürünün faturasıyla birlikte gönderilmesi gereklidir. Faturasız iade ve değişim kabul edilmeyecektir. www.mardimatinbebe.com.tr’den almış olduğunuz ürünleri, ürünlerin satışı yapılan diğer perakende noktalarında değiştirilmemektedir ve iade edilememektedir. Değişim ve iade işlemleri online satış birimimiz tarafından gerçekleştirilmektedir. 

 

Gelen ürün öncelikle Mardi Matin tarafından incelenir. Üründe ve ambalajında herhangi bir açılma, bozulma, kırılma, tahrip, yırtılma ve kullanılma durumu tespit ederse ürünü iade ya da değişime almayacak ve bedelini iade etmeyecektir.

 

Hiçbir ayıbı veya problemi olmayan bir ürününün müşterinin şahsi talebini üzerine beden veya desen gibi değişim ve iadelerde kargo ücretleri müşteriye aittir.

 

Taksitli veya tek çekim ödeme seçeneğiyle aldığınız ürüne ait tutarın tamamı, 1 hafta içerisinde kredi kartınıza iade edilir. Bankanıza bağlı olarak 1-2 iş günü icerisinde bu tutar kartınıza yatar. Havale/eft ve kapıda ödeme seçeneklerinde ise 7 iş günü içinde banka yoluyla iade yapılır. Kargo bedeli ise iade edilmez.

 

Değişim Talebi

Göndermiş olduğunuz talebinizin içerisinde hangi ürünü değiştirmek istediğinizi ve hangi ürünle değiştirmek istediğinizi belirtmeniz süreci hızlandıracaktır. Gelen talepler Mardi Matin tarafından sıra ile işleme alınmaktadır. Taleplere geri dönüş 3 iş günü içerisinde yapılmaktadir, yoğun dönemlerde bu süre uzayabilir. Hafta sonu (Resmi tatillerde) göndermiş olduğunuz talepleriniz sırası ile ilk iş günü işleme alınmaktadır.

 

Değişim İşlemi

Değiştirmek istediğiniz ürünü Mardi Matin'in fatura üzerinde olan merkez ofisine kargo ile göndermeniz gerekmektedir. Yapacağınız gönderide değiştirmek istediğiniz ürün ile birlikte tarafınıza gönderilmiş iki nüsha faturadan birini göndermeniz büyük önem arz etmektedir. Değişim işlemlerinde kargo bedeli müşteriye aittir.

 

 

İade ve Değişim için Depo Adresi: Mardi Matin Yalı Mah. 6440/4 Sokak No: 1 Daire: 4 Karşıyaka-İZMİR

 

Geçersiz Değişim Talepleri

 

Değişim prosedürü için gereksinimlerini karşılamayan talep ve gönderiler için değişim işlemi gerçekleştirilememektedir. Kullanılmış ürünler, ambalajı bozulmuş ürünler, zedelenmiş ürünler ve hasarlı ürünler değişime uygun değildir.

 

Değişim için Mardi Matin'e gönderilmiş ürünün uygunsuz bulunması durumunda göndericiye e-mail yolu ile bir bildirim gönderilecektir. Bu bildirimde ürünün değişime neden uygun olmadığı bilgisi paylaşılacaktır. Değişime uygun olmayan ürün göndericinin adresine geri gönderilecektir. Bu gönderinin masrafı Mardi Matin tarafından karşılanacaktır.

 

Kusurlu Ürün Değişimi/İadesi

Teslimat Aşamasında Ürünün Zarar Görmesi Halinde:

 

 

 

Sevkiyat sırasında zarar gördüğünü düşündüğünüz paketleri, teslim aldığınız kargo yetkilisi önünde açıp kontrol ediniz. Eğer üründe herhangi bir zarar olduğunu düşünüyorsanız kargo yetkilisine tutanak tutturarak ürünü teslim almayınız.

 

Ürün teslim alındıktan sonra kargo firmasının görevini tam olarak yerine getirdiği kabul edilmektedir. Paket açıldıktan yani kargo kabul edildikten sonra ürün hasar bilgisi verilen ve iade/değişim talep edilmesi halinde kargo hasar tutanağı olmadığı için işlem yapılamamaktadır.

 

 

 

Paketin zarar gördüğünü görmeniz, kargo şirketine tutanak tutarak bize bildirmeniz halinde siparişiniz ile ilgili çalışmalara başlanacak, en kısa zamanda teslimatın tekrarlanmasını sağlanacaktır.

 

 

 

Firma Kaynaklı Kusurlu Ürünlerde:

 

 

 

Tarafınıza gönderilmiş ürün defolu, zedelenmiş veya bütünlüğü bozulmuş bir şekilde ulaştı ise ilk olarak bu durumu basit bir şekilde fotoğraf çekerek bize ulaştırmanız gerekmektedir. Bu fotoğrafı e-mail ile [email protected]'a göndermenizi rica ederiz.

 

Takipte Kalın